ARCHÍV INTERNETOVEJ STRÁNKY

 
 

 

 
 
    | Úradná tabuľa | | Aktuality | | Akcie a podujatia |

 

     
 
SPRÁVY

DOTAZNÍK

SAMOSPRÁVA

ÚRADY A INŠTITÚCIE
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
INZERCIA
VÝSTAVBA V LAMAČI
FOTOALBUM

ÚRADNÁ TABUĽA

 HISTÓRIA
    - História obce
    - História farnosti
    - Cintoríny
    - Osobnosti

SYMBOLY
KULTÚRA
DOPRAVA
ŠPORT
MÉDIÁ
ORTOMAPA LAMAČA

EURÓPSKA ÚNIA

LINKY
MAPA STRÁNOK
KNIHA NÁVŠTEV

Nastav archiv.lamac.sk ako:   Domácu stránku
  Obľúbenú stránku

   Verzia pre tlač

  POČASIE 
Rok 1939-druhá svetová vojna


Hoci Nemci garantovali pokojný vývoj Slovenskému štátu, vyhlásenému 14.marca 1939, ich pôvodné zámery so Záhorím boli iné. 16.marca 1939 o 17. hodine bola doručená na žandársku stanicu vyhláška, podľa ktorej Lamač a Dúbravka patria do Veľkonemeckej ríše. O 18.hodine asi 60 nemeckých vojakov obsadilo Lamač a ostatné jednotky obsadzovali ďalšie obce Záhoria. V noci na 17.marca bola posádka v Lamači zosilnená a pri železničnej stanici bol umiestnený protitankový kanón s úlohou strážiť cestu Lamač- Bratislava. 18.marca sa nemecké jednotky posunuli na hranice chotára Lamač- Bratislava a zaujali palebné pozície. V Lamači Nemci odzbrojili žandárov a členov Hlinkovej gardy. Bola zastavená aj železničná doprava, obnovila sa o deň neskorej. Ale nemecká finančná stráž tu prevádzala pasovú kontrolu.
Zmena nastala 23.marca po podpísaní dohody s Veľkonemeckou ríšou podľa ktorej bolo Záhorie vyhlásené za ochranné pásmo( Schutzzone). A tak o dva dni neskorej nemeckých vojakov vymenili jednotky SS, ktoré tu ostali do 28.marca. Nemeckých SS zas vymenili jednotky pohraničnej stráže, ktoré v našej obci zotrvali do 11.apríla 1939.
Z toto teda plynie, že Záhorie malo pripadnúť Nemecku, čo však zmenila dohoda z 23.marca. No Petržalka a Devín, pravdepodobne zo strategických dôvodov zostali v nemeckých rukách až do konca vojny.
 
       
Copyright © 2009 MÚ Bratislava Lamač Stránku spravuje Platon Webhosting Platon Group