ARCHÍV INTERNETOVEJ STRÁNKY

 
 

 

 
 
    | Úradná tabuľa | | Aktuality | | Akcie a podujatia |

 

     
 
SPRÁVY

DOTAZNÍK

SAMOSPRÁVA

ÚRADY A INŠTITÚCIE
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
INZERCIA
VÝSTAVBA V LAMAČI
FOTOALBUM

ÚRADNÁ TABUĽA

 HISTÓRIA
    - História obce
    - História farnosti
    - Cintoríny
    - Osobnosti

SYMBOLY
KULTÚRA
DOPRAVA
ŠPORT
MÉDIÁ
ORTOMAPA LAMAČA

EURÓPSKA ÚNIA

LINKY
MAPA STRÁNOK
KNIHA NÁVŠTEV

Nastav archiv.lamac.sk ako:   Domácu stránku
  Obľúbenú stránku

   Verzia pre tlač

  POČASIE 
Koniec druhej svetovej vojny


V prvých dňoch SNP bola v miestnej škole ubytovaná batéria. V deň vyhlásenia povstania sa rozhodol veliteľ Karol Kostolný s mužstvom prejsť k povstalcom. No v čase príprav 1.septembra 1944 ho odzbrojila nemecká hliadka. Keď sa to dozvedel jeho zástupca, stiahol batériu na školský dvor. Zničili materiál batérie a okolo 21:30 opustili Lamač. V našej dedine potom ostali nemecké hliadky. Aj občania Lamača sa zúčastnili SNP. Z 35 sa 7 už domov nikdy nevrátilo.
Ku koncu vojny Nemci opevňovali Bratislavu, do týchto plánov patril aj Lamač. Preto 28.októbra 1944 sa do Lamača nasťahovala nemecká jednotka, ktorá riadila opevňovanie. Opevňovacie práce aj vďaka lamačanom postupovali veľmi pomaly.
1.apríla sa k Bratislave priblížili jednotky ČA, opevňovacie práce však prebiehali pomaly aj v iných častiach Bratislavy, preto nemecká armáda ustupovala. Hlavná ústupová trasa viedla z Bratislavy na západ, teda cez Lamač. 1až 3.apríla ustúpili hlavné sily, zostali iba jednotky, ktoré ústup kryli a deštrukčné jednotky. 3.apríla zničili Nemci Červený most, koľajnice a do vzduchu vyhodili aj v Lamači most cez železnicu. Toho istého dňa prišlo do Lamača delostrelectvo a do nasledujúceho dňa odstreľovalo Bratislavu, potom sa stiahlo.
4.apríla 1945 o 16.hodine sa v Lamači objavila prvá hliadka ČA. Večer sa Nemci držali iba na niektorých hniezdach odporu, najmä na Škrape, západne a severozápadne od cintorína. Okrem toho nemecké delostrelectvo z Devínskej Novej Vsi a Dúbravky odstreľovalo Lamač. Boj prebiehal až do ranných hodín nasledujúceho dňa.
Teda ráno 5.apríla 1945 obsadila ČA celý Lamač. Vojna sa pre Lamač skončila.
 
       
Copyright © 2009 MÚ Bratislava Lamač Stránku spravuje Platon Webhosting Platon Group