ARCHÍV INTERNETOVEJ STRÁNKY

 
 

 

 
 
    | Úradná tabuľa | | Aktuality | | Akcie a podujatia |

 

     
 
SPRÁVY

DOTAZNÍK

SAMOSPRÁVA

ÚRADY A INŠTITÚCIE
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
INZERCIA
VÝSTAVBA V LAMAČI
FOTOALBUM

ÚRADNÁ TABUĽA

 HISTÓRIA
    - História obce
    - História farnosti
    - Cintoríny
    - Osobnosti

SYMBOLY
KULTÚRA
DOPRAVA
ŠPORT
MÉDIÁ
ORTOMAPA LAMAČA

EURÓPSKA ÚNIA

LINKY
MAPA STRÁNOK
KNIHA NÁVŠTEV

Nastav archiv.lamac.sk ako:   Domácu stránku
  Obľúbenú stránku

   Verzia pre tlač

  POČASIE 
Farnosť - dejiny


Dejiny lamačského kostola a farnosti sú úzko späté so vznikom a históriou Lamača. Na prelome 15. a 16. storočia sa u nás usídľujú prví chorvátski kolonisti. Ich prvým farským kostolom sa stáva sellendorfský kostolík.

Roku 1553 v Lamači za skromných podmienok budujú, približne na mieste terajšieho farského kostola, drevenú kaplnku. Žiaľ, tá ešte v tom istom roku vyhorela, podobne ako veľká časť osady.

Toto nešťastie však nezlomilo odhodlanie našich predkov. V roku 1570 dokončujú v našej obci prvý murovaný kostol bez veže a vzniká samostatná farnosť. Kostol sv. Margity, okolo ktorého sa v tom čase rozprestieral tiež cintorín, bol svedkom mnohých pohnutých udalostí: požiarov, plienení, epidémií moru a cholery. Obec, farnosť a kostol postupne chátrali a v roku 1634 sa stáva Lamač filiálkou farnosti v Záhorskej Bystrici.

Tento stav trval takmer 120 rokov. Lamač po celé toto obdobie nemal vlastného farára a sväté omše boli iba v nedeľu a vo sviatok. Starostlivosť o kostol upadla a hoci sa tento roku 1639 opravil, už v roku 1660 sa jeho veľká časť zrútila. Lamačania , neochvejní vo svojom vzťahu k cirkvi, sa opäť púšťajú nielen do opravy kostola, ale v roku 1667 pristavajú ku kostolu vežu s novým zvonom. Ďalšie desaťročia charakterizujú úsilie lamačských veriacich mať opäť vlastnú farnosť. Výsledok sa dostavuje a od 28.septembra 1752 sa kostol sv. Margity znovu stáva farským kostolom. Lamačská farnosť je od toho času samostatná a nepretržite obsadená až dodnes.

Na pamäť veľkého moru, ktorý zúril v Bratislave v rokoch 1680-1682, dal magistrát mesta Bratislavy v Lamači postaviť kaplnku sv. Rozálie.

S pribúdajúcimi desaťročiami a rastom lamačskej farnosti sa stupňuje požiadavka prestavby, rozšírenia, či výstavby nového kostola. Nepostačuje ani cintorín okolo kostola a roku 1766 sa otvára nový cintorín.

Nádej na výstavbu nového kostola sa však začala formovať až v polovici tridsiatich rokoch nášho storočia. V roku 1937 vzniká v Lamači osobitný výbor, ktorý si vytyčuje za cieľ zohnať prostriedky na rozšírenie kostola. Magistrát mesta Bratislavy, ktorý bol patrónom obce i kostola, dáva však prednosť zbúraniu starého a postaveniu nového kostola. V lete 1947 sa starý kostol búra. Základný kameň nového, sa kladie 23.októbra 1947. (Pamätná listina) Vďaka pevnej vôli, vytrvalosti a obetavej práci lamačských veriacich a ich vtedajšieho duchovného správcu a zakladateľa kostola Juliana Benedikoviča, dochádza 1.júla 1951 k posväteniu novovybudovaného kostola. Fotografie

 
       
Copyright © 2009 MÚ Bratislava Lamač Stránku spravuje Platon Webhosting Platon Group