ARCHÍV INTERNETOVEJ STRÁNKY

 
 

 

 
 
    | Úradná tabuľa | | Aktuality | | Akcie a podujatia |

 

     
 
SPRÁVY

DOTAZNÍK

SAMOSPRÁVA

ÚRADY A INŠTITÚCIE
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
INZERCIA
VÝSTAVBA V LAMAČI
FOTOALBUM

ÚRADNÁ TABUĽA

 HISTÓRIA
    - História obce
    - História farnosti
    - Cintoríny
    - Osobnosti

SYMBOLY
KULTÚRA
DOPRAVA
ŠPORT
MÉDIÁ
ORTOMAPA LAMAČA

EURÓPSKA ÚNIA

LINKY
MAPA STRÁNOK
KNIHA NÁVŠTEV

Nastav archiv.lamac.sk ako:   Domácu stránku
  Obľúbenú stránku

   Verzia pre tlač

  POČASIE 
Vinohradníctvo


Vinohradníctvo má v Lamači veľmi dlhú tradíciu, počiatky možno položiť do prvej polovice 16.storočia. Teda do doby založenia dediny. Osadníci zakladali vinohrady, lebo sú tu priaznivé podmienky pre pestovanie viniča. A okolie Lamača patrí do vinohradníckej oblasti s veľmi dlhou tradíciou. Veď už richtár Jakub v 13.storočí na svojich pozemkoch zakladal vinohrady. Vinohradníctvu sa u nás darilo. Profitovala z toho aj vrchosť, bolo treba odvádzať vínnu daň.
Najstarší súpis vinohradov je z 26.septembra 1560. Uvádzajú sa v ňom 4 staré a 46 nových vinohradov. Pestovanie sa teda veľmi rýchlo rozširovalo.
Roku 1564 dalo mesto Lamaču výčapný dom a povolilo im v ňom čapovať vlastné víno. Vzhľadom na to, že výnosy viníc tvorili podstatnú časť príjmu obyvateľov, malo toto darovanie blahodarný účinok. Lamačania mohli svoje víno predávať, no obchodovať s ním nesmeli. Neskorej tu mesto postavilo aj hostinec.
Roku 1624 je už 149 vinohradov. Na Špicbergoch 35, Zelenej hore 16, Zlatej hore 47, Vysokej hore 36 a Nevolnej hore 15. Neskorej však nastáva úpadok, ktorý súvisí s úpadkom dediny. V 18.storočí je len 139 viníc. Ale pestovanie viniča pretrvalo až dodnes.
Aj dnes sa pri mnohých rodinných domoch pestuje vinič, ale len pre vlastnú potrebu a v malom množstve.
 
       
Copyright © 2009 MÚ Bratislava Lamač Stránku spravuje Platon Webhosting Platon Group